«ЧИСТА ЛІКАРНЯ, БЕЗПЕЧНА ДЛЯ ПАЦІЄНТА»


03.05.2014

Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом - перший заклад на Чернігівщині, якому присвоєно такий почесний статус. На свято до медиків завітали заступник голови обласної ради Валентин Мельничук і начальник управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації Петро Гармаш.

Співробітник «Служби організації інфекційного контролю» («СОІК») Ольга Карпенко розповіла, що ця впливова асоціація активно функціонує з 2008 року; вона заснована на базі німецької науково-дослідницької лабораторії Рьодгера й керується сучасними принципами в організації санітарно-епідеміологічного режиму в галузі охорони здоров'я. Основна місія служби - збереження здоров'я персоналу та пацієнтів медичних закладів; адже ефективна програма інфекційного контролю забезпечує значне скорочення витрат і дозволяє зекономити кошти, необхідні для фінансування інших потреб установи.

Один зі значних кроків за останній рік - проект «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта». Його мета - виявлення порушень стандартів чистоти та гігієни у медичній галузі нашої країни. Разом із почесним статусом, заклад охорони здоров'я отримує чітко налагоджену систему гігієни; підготовлений практично та обізнаний теоретично персонал; престиж і публічне схвалення; високий кредит довіри до лікаря.

На сьогоднішній день до проекту вже долучилося більше 240 відділень медичних закладів України, де налагоджено європейський підхід у розробці системи гігієни. Статус «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта» отримали операційне відділення Чернігівської міської лікарні № 2 й відділення анестезіології та інтенсивної терапії Чернігівського пологового будинку. А першим медичним закладом у нашій області, який віднині пишатиметься таким статусом, цілком заслужено став обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом.

Його головний лікар Микола Дейкун наголосив, що жоден медичний заклад не може стати зразковим протягом невеликого часу. Це - тривалий процес, який потребує консолідації зусиль усього трудового колективу. Немало доброго для створення обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом і його ефективної діяльності як керівник Чернігівщини зробив Валентин Мельничук. Валентин Васильович і нині в обласній раді - куратор медичної галузі.

«У результаті гігієнічного аудиту, який проводить спеціаліст асоціації «СОІК», постійно виявляються факти порушення стандартів гігієни. Серед причин цього - багато чинників, які дуже часто бувають об'єктивними, на що лікарні найчастіше не мають впливу. Однак таких суб'єктивних аспектів, як забудькуватість, брак часу, недостатня обізнаність, неналежна статистична інформація, недостатнє усвідомлення проблеми, все-таки можна уникнути, - переконаний Микола Дейкун. - Зокрема, на допомогу приходить проект «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта». Своїми діями «СОІК» прагне вкотре довести, що робота медичного персоналу - вкрай небезпечна й вимагає спеціально створених умов. Науковими доробками, лекційними матеріалами асоціація поновлює і збагачує досвід медичного персоналу, котрий унаслідок своїх обов'язків та умов праці не в змозі самостійно й систематично набувати новітніх прикладних знань».

На думку головної медсестри обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Наталії Рудько, практична реалізація проекту «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта» демонструє сьогодні, що далеко не всі лікувальні установи в нашій країні мають чітко організовану гігієнічну модель. Однак спеціаліст «СОІК», у результаті проведення гігієнічного аудиту, рекомендує лікарні шляхи вирішення, навчає персонал правильності використання сучасних дезінфекційних засобів, використання двовідерної системи для прибирання, організовує інсталяцію допоміжних схем, що в результаті й створює належні умови для роботи медичної сестри.

«Беззаперечними залишаються статистичні дані, які засвідчують, що медичні сестри постійно пошкоджують свій шкірний покрив, працюючи з гострим, іноді інфікованим інструментом, контактують із дезінфікуючими розчинами, ризикують інфікуватися такими небезпечними хворобами, як вірусні гепатити типу В, С, ВІЛ-інфекція. Це ще раз доводить, що умови праці такої благородної професії, як медсестра, заслуговують бути на найвищому рівні», - вважає Наталія Рудько.

Втім, запевняє Наталія Василівна, у результаті чітко організованої системи інфекційного контролю, в безпеці, здоровими залишаються не лише медичні сестри, а й пацієнти. Це - надзвичайно важливо; адже, потрапивши в лікарню, людина фактично стає абсолютно беззахисною. Вся надія та довіра покладаються на медиків та їхнє сумління. Для кожного лікувального закладу присутня своя специфічна екологія; але всіх їх об'єднують спільні обставини: інфекції й хвороби, тривога та прагнення допомогти.

Істотну роль відіграють кілька факторів: усвідомлення проблеми, дисципліна під час виконання будь-яких маніпуляцій (чи то з хворим, чи з інструментом) та навчання й прагнення самовдосконалення. Саме за таким принципом асоціація «СОІК» своїми семінарами підвищує рівень обізнаності середнього й молодшого персоналу, рекомендує й надає можливості для організації безпечної роботи медсестри.

Здобувши статус «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта», відділення медичного закладу отримують відзнаку - табличку з написом, розміщену при вході, яка візуально, своїм яскравим виглядом, гарантує кожному пацієнтові стовідсоткову чистоту. Людина набуває внутрішньої впевненості та психологічної рівноваги, збільшується кредит її довіри до лікаря, - підкреслює Наталія Рудько. - У свою чергу, створена гігієнічна модель закладу дозволяє медику почуватися комфортно. Наприклад, під час проведення процедур у маніпуляційному кабінеті є доступ до зручного, ліктьового дозування мила та антисептика; знезараження виробів медичного призначення здійснюється одразу у спеціальних маркованих ємностях, шприци після маніпуляції спалюються у деструкторі. Важливе також прибирання приміщень за двовідерною системою, котра мінімізує втручання у процес прибирання молодшого персоналу; відбувається уникнення перехресного інфікування лікарняних поверхонь, досягається значна економія дезінфікуючих розчинів.

«Кінцева мета проекту - наближення системи гігієни усіх закладів охорони здоров'я до європейського рівня, - підсумувала Ольга Карпенко. - Треба визнати, що налагодити систематичний та об'єктивний облік внутрішньолікарняних інфекцій - це завдання не з легких. Навіть у економічно розвинених державах створення системи інфекційного контролю пройшло нелегкий шлях становлення».

Вітаючи колектив обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом із черговим успіхом, заступник голови обласної ради Валентин Мельничук розповів, що серед його друзів - чимало лікарів. І в цьому приміщенні він буває не вперше, адже дуже багато уваги приділяє медицині. Безперечно, чернігівські медики - одні з кращих в Україні!
Валентин Васильович урочисто вручив почесну грамоту обласної ради головному лікареві обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Миколі Дейкуну. Добрі слова про очолюваний ним медичний заклад сказали також начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Петро Гармаш і президент Асоціації медичних сестер у Чернігівській області Тетяна Сакун.

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ

Статтю можна проглянути за посиланням http://www.hvilya.com/news/chista_likarnja_bezpechna_dlja_pacienta/2014-05-03-4242

 
« назад