Комплексні системи гігієнічної обробки рук медичного персоналу.


30.10.2013

Ще в 1847 р. Ігнац Земмельвейс провів одне з перших в історії епідеміології аналітичне епідеміологічне дослідження та впевнено довів, що деконтамінація рук медичного персоналу є найважливішою процедурою, що дозволяє запобігти виникненню ВЛІ. Завдяки впровадженню в практику гігієнічної антисептики в акушерському стаціонарі, де працював Земмельвейс, рівень смертності від ВЛІ вдалося знизити в 10 разів. Однак практичний досвід та величезна кількість публікацій, присвячених проблемі обробки рук медперсоналу, показують, що ця проблема і через півтори сотні років після Земмельвейса не може вважатися вирішеною.

Медики, у зв'язку із своїм місцем праці, знаходяться у зоні ризику, їхні руки можуть стати основним фактором передачі збудників ВЛІ. Саме тому у своїй роботі працівники ЛПЗ повинні керуватися наказом  № 798 від 21.09.2010 Про затвердження методичних рекомендацій  «Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу». Загальними вимогами є наступні:

1.                  Персонал закладу охорони здоров'я слідкує за чистотою своїх рук. Рекомендується, щоб нігті були коротко підстрижені у рівень з кінчиками пальців, без покриття лаком та тріщин на поверхні нігтів, без накладних нігтів.

2.                  Перед обробкою рук знімаються браслети, часи, обручки.

Звичайне миття рук показане лише в окремих ситуаціях в лікарнях та медичному обслуговуванні взагалі (механічне очищення шкіри у разі видимого забруднення кров'ю чи іншими рідинами організму, перед прийомом їжі, після відвідування туалету). В цих ситуаціях звичайне миття рук забезпечує найкращі результати порівняно з іншими видами обробки шкіри

В медицині антисептика рук вважається одним з найефективніших і найдієвіших методів знезараження рук.

Дотримання положень наказу є також важливим і з огляду на статистичні дані, які говорять нам про те, що частота травматизму шкірних покривів один раз у тиждень відзначена в 65,6% медичних сестер; частота виявлення маркерів вірусних гепатитів у персоналу ЛПУ досягає 30-36%; у світі щорічно заражаються гепатитом В 30 тис. медиків, щодня 1 з них гине; захворюваність туберкульозом серед медичного персоналу у 8 разів вища, ніж у дорослого населення країни.

 Серед критеріїв вибору антисептиків для рук основними є наступні:

  • Повний спектр антимікробної активності
  • Швидка дія
  • Ступінь несприятливого впливу на здоров'я медперсоналу
  • Наявність у складі захисних для шкіри компонентів
  • Без барвників і шкідливих домішок
  • Вартість препарату

Отже, дотримання гігієни рук медичного персоналу дозволить:

  • Захистити медичний персонал;
  • Знизити рівень внутрішньо лікарняних ускладнень;
  • Зменшити кошти на придбання дороговартісних антибіотиків;
  • Скоротити перебування пацієнта у лікарні.

 
« назад