Статті

Аналіз ДНК вказує, що інфекція гепатиту В існувала у людей протягом століть

Команда вчених систематизувала повний геном стародавнього штаму вірусу гепатиту В (HBV), проливаючи нове світло на всеосяжний, складний і смертоносний патоген, який сьогодні вбиває близько 1 мільйона людей щороку.

Хоча мало відомо про його еволюційну історію та походження, відкриття підтверджують думку про те, що вірус гепатиту В існував у людей протягом століть. Висновки ґрунтуються на даних про геном, отриманих з муміфікованих залишків маленької дитини, похованої в базиліці святого Доменіко Маджоре в Неаполі, Італія.

Попередній науковий аналіз 16-го століття, який не включав тестування ДНК, показав, що дитина була заражена вірусом Variola або віспи. Фактично, це було найдавнішим свідченням наявності віспи серед середньовічних залишків та критичної відмітки часу для її витоків.

Використання передових технологій змінило думку вчених – дитина фактично була інфікована HBV. Цікаво, що у дітей, інфікованих цим вірусом, може з’являтись висип на обличчі, що називається синдромом Джанотті-Крості. Це, можливо, і спричинило неправильну ідентифікацію хвороби як віспи та ілюструє складність виявлення інфекційної хвороби в минулому.

Висновки опубліковані в Інтернет-журналі PLOS Pathogens.

"Ці дані підкреслюють важливість молекулярних підходів, щоб допомогти визначити наявність ключових патогенів у минулому, що дозволяє нам краще визначити час, коли вони могли інфікувати людину", - пояснює Хендрік Пойнар, еволюційний генетик  Центру давніх ДНК McMaster (McMaster Ancient DNA Centre) і головний дослідник Інституту досліджень інфекційних хвороб ім. Майкла Г. Дегроута (Michael G. DeGroote Institute for Infectious Disease Research).

Використовуючи невеликі зразки шкіри та кістки, вчені змогли витягнути крихітні фрагменти ДНК, а потім зшити разом шматки генетичної інформації, щоб відтворити повну картину.  

Хоча віруси часто еволюціонують дуже швидко – іноді за кілька днів – дослідники вважають, що цей стародавній штам HBV мало змінився за останні 450 років і що еволюція цього вірусу є складною.

Поки команда виявляла тісний зв’язок між стародавніми та сучасними штамами HBV,  відсутня, що називається тимчасова структура. Інакше кажучи, немає ознак вимірюваної швидкості еволюції протягом 450-річного періоду, які відрізняють зразки мумії від сучасних зразків.  

За деякими оцінками, понад 350 мільйонів людей, що живуть сьогодні, мають хронічні інфекції вірусу гепатиту В, тоді як приблизно одна третина світового населення  були інфіковані в певний момент свого життя. Дослідники вважають, що необхідно підкреслити важливість вивчення стародавніх вірусів.

"Чим більше ми розуміємо про поведінку минулих пандемій та спалахів хвороби, тим кращим є наше розуміння як сучасні патогенні мікроорганізми можуть діяти та розповсюджуватись, і ця інформація, нарешті, допоможе нам їх контролювати", - говорить Пінар.

За матеріалами http://www.infectioncontroltoday.com/news/2018/01/dna-analysis-indicates-hepatitis-b-infection-has-existed-in-humans-for-centuries.aspx