Гігієнічний аудит

Замовити безкоштовний гігієнічний аудит

Ефективність будь-якої роботи залежить від належного планування, а управління закладом починається з розрахунку потреб для його належного функціонування. Тому на керівників, особливо медичного закладу та його підрозділів покладена величезна відповідальність та значна кількість обов'язків. Спеціалісти Асоціації «Служба організації інфекційного контролю» можуть полегшити їхню роботу надавши фахові консультації з питань інфекційного контролю.

Одним з пріоритетних завдань Асоціації «СОІК» є розрахунок гігієнічного аудиту. Що ж таке аудит? В англомовний джерелах під цим терміном розуміють оцінку особи, організації, системи, процесів, підприємства, проекту або продукту.  В розумінні фахівців «СОІК»  гігієнічний аудит – це оцінка ефективності системи гігієни медичного закладу або школи. Стандарти аудиту розроблені згідно нормативних документів, що регламентують санітарно-епідеміологічний режим в закладах охорони здоров'я та ЗОШ. Дана послуга може бути як окремим видом роботи так і одним з етапів проекту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» і є безоплатною для медичного закладу та ЗОШ.

Аудит

Зробіть замовлення

До етапів аудиту належать:

 • Збір даних (огляд відділення, розмова з медичним персоналом);
 • Розрахунок першочергового рекомендованого оснащення кабінетів:
  • дозаторами, диспенсерами, тримачами для засобів гігієни рук;
  • професійними ємностями для знезараження виробів медичного призначення;
  • двовідерною системою для прибирання типу «Вермоп»;
 • Розрахунок орієнтовної потреби:
  • засобів для миття, висушування та антисептики рук;
  • дезінфектантів для обробки виробів медичного призначення;
  • засобів для знезараження поверхонь;
 • Представлення результатів керівництву ЗОЗ.

Алгоритм забезпечення системи гігієни в ЗОШ:

 • Особиста гігієна учнів, вчителів та персоналу школи (обробка рук антисептичними засобами під час епідемій інфекційних захворювань, часте миття рук спеціальними антимікробними засобами, використання одноразових паперових рушників для висушування рук);
 • Забезпечення системи гігієни в класі, коридорі, спортзалі (щоденна дезінфекція поверхонь, з якими контактують учні, вчителі та персонал школи);
 • Постійний інфекційний контроль в медичному пункті школи (обробка рук медичної сестри, дезінфекція використаних медичних засобів тощо);
 • Гігієна в їдальні (дезінфекція столів, роздаткових ліній, посуду, робочих поверхонь, раковин тощо);
 • Ефективна дезінфекція санітарних вузлів (двократна дезінфекція раковин, унітазів, підлоги в туалетах)
 • Проведення науково-практичних занять для школярів та учителів щодо забезпечення санітарно-протиепідемічного режиму в школі


За час роботи Асоціації було проведено велику кількість аудитів, що в результаті допомогли лікувальним установам організувати використання дезінфікуючих середників грамотно, економно та ефективно. Цей документ є досить об’ємним, адже містить дуже детальну інформацію. Так, ми розділили по сферах і отримали в результаті 12 бланків з даними різної області застосування. В цілому, ми розраховуємо потребу використання антисептику та мила, одноразових рушників, при цьому враховуємо кратність окремо для лікарів та медичного персоналу, окремо на гігієнічну обробку та хірургічну. Розрахунки для налагодження системи гігієни рук здійснюються на основі вимог наказів №798 від 21.09.2010 р. “Про затвердження методичних рекомендацій “Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу”.
№236 від 04.04.2012р. «Про організацію контролю та профілактики післяопераційних гнійно-запальних інфекцій, спричинених мікроорганізмами, резистентними до дії антимікробних препаратів»
№ 234 від 10.05.2007р. «Про організацію профілактики внутрішньо лікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах». Також ми враховуємо рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я та специфіку медичного закладу.

Згідно квадратури приміщень аудит покаже скільки потрібно мати інвентарю для прибирання, ганчірок, швабр із врахуванням поточного та генерального прибирання. Ще заклад отримує інформацію про те, які витрати розчинів для дезінфекції поверхонь вони роблять за одне прибирання, в місяць та в рік. На це відведено окремі колонки в таблиці. Посилаючись на наказ № 236, рекомендуємо впроваджувати для прибирання  систему «двох відер» – синього (для чистих мопів і чистого розчину засобу) і червоного (для відпрацьованих мопів), завдяки якій не відбувається контамінація чистого розчину дезінфектанту. Мопи володіють високою поглинаючою здатністю і можуть збільшувати свою вагу на 32%, а процес віджимання мопа відбувається за допомогою віджимного пристрою. Маючи данні можемо порівняти традиційний спосіб прибирання та за системою двох відер. Як результат отримуємо різницю, де очевидно, що економія від використання сучасного методу двох відер відбувається майже в шість разів. Аудит покаже, які витрати робочих розчинів лікарня робить для обробки виробів медичного призначення. В таблицях враховано і концентрації і час експозиції засобу. Оглянувши відділення і кожну лікарняну кімнату спеціаліст «СОІК» порекомендує де і для чого потрібно до оснастити систему гігієни, які дозуючі системи варто інсталювати. Таким чином буде змальовано гігієнічну модель відділення або цілої лікарні.

Багато лікувальних закладів в Україні вже мають подібні підрахунки і переконалися, що можна ефективніше і головне економніше організувати процес використання дезінфікуючих засобів. Тут хотілося б згадати одну із провідних клінік в Україні «Into-sana», що розташована в Одесі. Спеціаліст «СОІК» провела збір даних та обрахувала їх потребу. Розрахунок вівся на основі засобів компанії «Лізоформ Медікал», оскільки клініка в той час розпочала співпрацю із цим виробником дезінфікуючих засобів. До нас звернулися з проханням включити в підрахунок і ціни на усю представлену лінійку засобів. В результаті, в документі ми представили і розрахунок у кількостях і відразу у цінах. Захист аудиту відбувся в генерального директора, спеціаліст Асоціації представила та описала детально кожну таблицю з даними, пояснила та вказала на базі чого було виведено саме такі результати.

Персоналу клініки стало цікаво, чи можна в реальних умовах вийти на такі розрахунки. За певний час персонал відділення, що брало участь у пілотному проекті, відмітив, що результати збігаються і можна уникнути перевитрат дезінфікуючих засобів. Вони залишилися задоволеними, тому клініка запровадила наші рекомендації та розрахунки у всіх відділеннях.