Статті

ЗАГРОЗА У ВОДІ: ЯК ЗАПОБІГТИ ПЕРЕДАЧІ ЗБУДНИКІВ

Системи водорозподілу в лікарнях можуть бути найбільш недооціненим джерелом інфекцій, пов'язаних зі здоров'ям пацієнтів. Принаймні так кажуть вчені, які дослідили проблему передачі збудників через воду у медичних закладах. Хороша новина: цей процес може бути контрольованим.

Вода у санвузлах лікарень, як і самі трубопроводи, може слугувати резервуаром для патогенів, що переносяться водою в медичних установах. Довкілля лікарні може забруднюватися хвороботворними мікроорганізмами, зокрема тому, що температура води підходить для розмноження бактерій, а сама структура систем водопостачання лікарні часто призводить до застою, корозії водних резервуарів, раковин, кранів, душових кабіни і зрештою туалетів.

Найпоширеніші патогени, які живуть у воді – Legionella й інші грамнегативні бактерії, нетуберкульозні мікобактерії, гриби, найпростіші і віруси. Передача цих мікроорганізмів може відбуватися при прямому і непрямому контакті з водою.

Наприклад, бактерія Legionella може викликати серйозний тип пневмонії у людей. Особливо чутливими до цього є особи від 50 років, курці або особи із хронічними захворюваннями легенів або пригніченням імунітету. Важливо, що передача збудника може відбуватися не лише через душові чи крани, з яких тече вода. А й навіть через воду, яка використовується у роботі медичного обладнання, наприклад у стоматологів.

Як пише американський медичний журнал Infection Control Today, спалахи захворювань, викликані цими патогенними мікроорганізмами, відбувалися серед пацієнтів у закладах охорони здоров'я і є серйозною загрозою, особливо для важкохворих пацієнтів і пацієнтів з ослабленим імунітетом, що призводить до значної захворюваності та смертності. Власне, спалахи були пов'язані з поганим обслуговуванням систем водопостачання лікарень.

Для прик ладу, вже згадані бактерії Legionella можуть існувати у системах водопостачання будівель, крім того, деякі побутові пристрої можуть поширювати забруднені краплі води. Це може відбуватися при контакті з, наприк лад, резервуарами для зберігання гарячої та холодної води, кранами, насадками для душу, шлангами, розпилювачами чи зволожувачами повітря. Також варто пам’ятати, що з відсутністю безпечної води пов'язаний також ризик зараження гепатитом А.

Відтак фахівці наголошують на базових завданнях щодо запобігання передачі збудників через воду у лікарнях:

  • проблеми з водою: негайно сповіщати про аварії спеціалістів лікарні;
  • не пити водопровідну воду; - промивати вироби медичного призначення, медичне обладнання дистилюваною або фільтрованою водою. Можна водопровідною водою, але потім сполоснути спиртом;
  • використовуйте окремі раковини для миття рук і утилізації забруднених рідин;
  • періодично очищати і дезінфікувати зони високого ризику для пацієнтів;
  • регулярно очищувати і дезінфікувати контейнери для зберігання льоду.