Щороку явище внутрішньолікарняної інфекції (ВЛІ) стає все актуальнішим та ближчим для кожного пацієнта та медичного працівника закладів охорони здоров'я України (ЗОЗ). Активна боротьба із ворогом, якого, на жаль, фізично описати неможливо, триває десятиліттями. Буквально щомиті на Землі народжуються мільярди мікроорганізмів з новими властивостями, в тому числі резистентними до антимікробних препаратів.
Найбільшою небезпекою, яку несе із собою ВЛІ, являється спосіб її передачі. Адже, за допомогою рук, як найважливішого інструменту у функціонуванні людини, збудники інфекцій можуть мігрувати по приміщеннях лікарні. Також, за допомогою традиційного інвентарю для прибирання, санітарки розносять патогенні мікроорганізми, іноді навіть того не підозрюючи. За даними ВООЗ, внутрішньолікарняні інфекції виступають однією із основних причин смертності серед госпіталізованих хворих. До того ж, проблема не є локальною, вона існує навіть у таких високо розвинутих країнах як США, Великобританія та інші. Великі кошти закладаються у бюджети лікарень задля боротьби із проявами збудників ВЛІ.
У всьому світі існують програми, які здійснюють контроль за поширенням інфекцій. Вони відіграють дуже важливу роль у зниженні рівнів захворюваності як пацієнтів, так і медиків, надмірних витрат лікувальних установ, смертності. Подібна практика існує сьогодні і в Україні. Саме з метою розповсюдження знань про наслідки ВЛІ та організацію заходів безпеки, починаючи із 2008 року в Україні активно функціонує асоціація «Служба організації інфекційного контролю». Асоціація була заснована на базі німецької науково-дослідницької лабораторії др. Рьодгера, тому керується новітніми, сучасними принципами в організації санітарно-епідеміологічного режиму закладу охорони здоров'я. Основна місія служби - збереження здоров'я персоналу та пацієнтів закладів. Ефективна програма інфекційного контролю забезпечує значне скорочення витрат закладів і дозволяє зекономити кошти, необхідні для фінансування інших потреб установи.
В медичних колах постійно ведуться активні обговорення, на наукових конференціях висвітлюються дані, будуються стратегії, шукаються шляхи вирішення. Однак, цього замало для того, щоб ворог ВЛІ почав зменшувати свої атаки. Саме тому, Всеукраїнська асоціація медичних сестер України та Асоціація «Служба організації інфекційного контролю» (СОІК) спільними зусиллями, вже протягом декількох років, роблять практичні кроки на шляху у боротьбі з ВЛІ. За спільною ініціативою ми організовуємо тренінгові програми по використанню систем прибирання, проводимо навчання по техніці антисептичної обробки рук, використовуємо для цього спеціальне обладнання з ультрафіолетовими променями для перевірки якості оброблених рук, записуємо науково-практичні фільми, публікуємо статті та проводимо конференції.
Одним із значимих кроків за останній рік є проект «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Метою проекту є виявлення зон порушення стандартів чистоти та гігієни у ЛПЗ України. Об'єктом виступає дотримання стандартів чистоти та безпеки у ЗОЗ згідно чинного законодавства, а предметом - сучасний стан гігієни у ЗОЗ України.
В результаті гігієнічного аудиту, який проводить спеціаліст асоціації «СОІК», постійно виявляються факти порушення стандартів гігієни у ЗОЗ. Причинами цього є багато чинників, які дуже часто бувають об'єктивними, на які лікарні, найчастіше, не мають впливу. Однак, таких суб'єктивних аспектів як забудькуватість, брак часу, недостатня обізнаність, брак статистичної інформації, недостатнє усвідомлення проблеми можна уникнути. Тому, на допомогу приходить проект «Чиста лікарня безпечна для пацієнта».
Своїми діями асоціація «СОІК» прагне довести вкотре, що робота медичного персоналу є вкрай небезпечною та вимагає спеціально створених умов. Не можна не погодитися із беззаперечною Флоренс Найтінгейл про те, що сестринська справа - це мистецтво. Вона вважала, що таке мистецтво вимагає «організації, практичної та наукової підготовки».В Україні на сьогоднішній день інститут медсестринства - це найчисельніша ланка спеціалістів охорони здоров'я, яка об'єднує понад 464,7 тисяч медичних сестер, акушерок, фельдшерів, помічників санітарних лікарів, лаборантів, фармацевтів, зубних техніків та інших молодших спеціалістів, які працюють в лікувально-профілактичних закладах. В нашій країні, особливо за роки незалежності, було організовано та створено умови, аби ця галузь розвивалася, аби студенти отримували фундаментальні теоретичні та практичні знання та вміння. За даними МОЗ України система вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації об'єднує 42 медичних училища, 69 медичних (фармацевтичних) коледжів, 2 інститути медсестринства (Житомирський інститут медсестринства та Інститут медсестринства Тернопільського державного медичного університету). Підготовка молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою здійснюється у вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації за рахунок коштів місцевих бюджетів. Однак, асоціація «СОІК» своїми науковими доробками, лекційними матеріалами прагне поновлювати та збагачувати досвід медичного персоналу, який в силу своїх обов'язків та умов праці не в змозі самостійно та систематично набувати новітні прикладні знання.
Практична реалізація проекту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» на сьогоднішній день демонструє те, що далеко не всі лікувальні установи в нашій країні мають чітко організовану гігієнічну модель. Однак, спеціаліст СОІК, в результаті проведення гігієнічного аудиту, рекомендує лікарні шляхи вирішення, навчає персонал правильності використання сучасних дезінфекційних засобів, використанню двовідерної системи для прибирання, організовує інсталяцію допоміжних схем, що в результаті, і створює належні умови для роботи медичної сестри. Беззаперечними залишаються статистичні дані, які засвідчують, що медичні сестри постійно руйнують свій шкірний покрив, працюючи з гострим, іноді інфікованим інструментом, контактують із дезінфікуючими середниками, ризикують інфікуватися такими небезпечними хворобами як вірусні гепатити типу В, С, віл-інфекцією. Це ще раз доводить, що умови праці такої благородної професії, як медсестра, заслуговують бути на найвищому рівні.
В результаті чітко організованої системи інфекційного контролю в безпеці та здоровими залишаються не лише медичні сестри, а й пацієнти. Потрапивши в лікарню, людина стає абсолютно беззахисною. Уся надія та довіра покладається на медиків та їхнє сумління. Для кожного лікувального закладу присутня своя специфічна екологія, але усіх їх об'єднують одні обставини - інфекції, хвороби, тривога та прагнення допомогти. Дуже важливу роль тут відіграють три сходинки, з яких перша - це усвідомлення проблеми, друга - дисципліна під час виконання будь-яких маніпуляцій, чи то з хворим, чи то з інструментом, та третя - це навчання та прагнення до самовдосконалення. Саме за таким принципом асоціація СОІК своїми семінарами підвищує рівень обізнаності середнього та молодшого персоналу, рекомендує та надає можливості для організації безпечної роботи медсестри.
Здобувши статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта», відділення ЗОЗ отримує відзнаку у вигляді таблички із надписом, яку розміщують при вході, яка візуально, своїм яскравим виглядом, засвідчує кожному пацієнтові про 100% чистоти. Пацієнт набуває внутрішньої впевненості та психологічної рівноваги, збільшується його кредит довіри до лікаря. В свою чергу, створена гігієнічна модель закладу дозволяє медику почувати себе у комфортних умовах праці. До прикладу, під час проведення процедур у маніпуляційному кабінеті є доступ до зручного, ліктьового дозування мила та антисептику, знезараження виробів медичного призначення відразу відбувається у спеціальних маркованих ємностях, шприци після маніпуляції спалюються у деструкторі. Важливим також є прибирання приміщень за двовідерною системою, котра, завдяки своїй ергономічності, мінімізує фізичне втручання у процес прибирання молодшого персоналу, відбувається уникнення перехресного інфікування лікарняних поверхонь, досягається значна економія дезінфікуючих розчинів.
Кінцевою метою проекту є піднесення системи гігієни усіх ЗОЗ на один, європейський рівень. Треба визнати, що налагодити систематичний та об'єктивний облік внутрішньолікарняних інфекцій - це завдання не з легких. Навіть у економічно розвинених державах створення системи інфекційного контролю пройшло нелегкий шлях до становлення.
Отож, разом зі статусом «Чиста лікарня безпечна для пацієнта» заклад охорони здоров'я отримує:
· чітко налагоджену систему гігієни;
· підготовлений практично та обізнаний теоретично персонал;
· престиж та публічне схвалення;
· високий кредит довіри до лікаря.
На сьогоднішній день до проекту вже долучилися 71 відділення ЗОЗ України. Вони є показовими та дають приклад іншим закладам для налагодження європейського підходу у розробці системи гігієни.
Спеціаліст Асоціації «Служба організації інфекційного контролю» Ольга Хеленюк