Статті

Ексклюзивне інтерв’ю з головою Асоціації медичних сестер Галиною Миколаївною Івашко

15 років поспіль в Україні активно діє Асоціація медичних сестер України. На сьогоднішній день Асоціація займає активну позицію в системі охорони здоров'я. Головною метою створення та діяльності Асоціації є  сприяння захисту правових, професійних, економічних, культурних та інших інтересів медичних працівників, а особливо найчисельнішої ланки - медичних сестер.

Наша організація від самого початку створення заручилася неабиякою підтримкою з боку Асоціації медичних сестер. Ми завжди є активними учасниками, іноді співорганізаторами, конференцій та інших медичних подій.

Нещодавно спеціаліст «СОІК» Ірина Іванова поспілкувалася з головою Асоціації Івашко Галиною Миколаївною. Нам стало цікаво почути її думку з приводу проблеми реєстрації ВЛІ. Також, отримати її оцінку нашій діяльності, зокрема проекту «Чиста лікарня безпечна для пацієнта».

Ірина: Як Ви вважаєте, в чому основна проблема  того, що в Україні не ведеться належна реєстрація ВЛІ у закладах охорони здоров'я?

Галина Миколаївна: Механізм реєстрації ВЛІ здійснюється  згідно чинних нормативних документів, які є обов'язковими для виконання медичними працівниками.  Але, на жаль, на практиці  багато даних про випадки ВЛІ приховуються.

Ірина: На Вашу думку, чи можуть громадські організації, такі як Асоціація медичних сестер та Асоціація «СОІК», вплинути на створення єдиного механізму реєстрації ВЛІ?

Галина Миколаївна: Фактично, Асоціації не впливають на реєстрацію, так як є наказ, який потрібно виконувати.  На мій погляд,  в профілактиці ВЛІ може ефективно вплинути  страхова медицина. Якщо застрахований пацієнт отримає ВЛІ в ЗОЗ, страхова  компанія згідно договору та фінансових витрат на  лікування хворого отримує достовірний діагноз. Це дозволить нам мати більш чітку інформацію.

Медичні сестри відіграють важливу роль в профілактиці ВЛІ  в закладах охорони здоров'я. Зусиллями спеціалістів Асоціації «СОІК» проходить навчання медичного персоналу. Адже головне - донести суть проблеми, її небезпечність і навчити персонал переривати ланцюг інфекції.

Ірина: Як Ви можете оцінити сучасний стан гігієни в ЗОЗ?

Галина Миколаївна: За останні 6-7 років гігієнічний стан  значно змінився   і набув сучасності. Для медичного персоналу це: по-перше - можливість вчасно та швидко провести антисептичну обробку рук сучасними спиртовими препаратами; по-друге - можливість підтримувати особисту гігієну; по-третє - створення комфортних умов для праці.

Не можна залишити без уваги і той факт, що фінансування лікарень не на вищому рівні.  Але якщо адміністрація  закладів охорони здоров'я  прагне до нових стандартів в  налагодженні санітарно-епідеміологічного режиму та  впровадженні сучасних технологій  - то не існує перешкод для таких господарів.

Ірина: Чи дотримуються медики усіх прописаних норм законодавства?

Галина Миколаївна:  Так, але не в повному обсязі. На жаль база санітарно-епідеміологічного режиму на сьогодні  не досконала. Накази відміняють (наприклад № 720 «Об улучшении медицинской помощи больным с гнойными хирургическими заболеваниями и усилении мероприятий по борьбе с внутрибольничной инфекцией», ГОСТ 42-21-2-85 Стерилизация и дезинфекция изделий медицинского назначения. Методы, средства и режимы ) скасовані  МОЗ України, а на зміну нічого не впровадили. Тому, в першу чергу, слід удосконалити нормативну базу.

Ірина: Проект «Чиста лікарня безпечна для пацієнта», на Вашу думку, може вплинути на санітарно-епідеміологічну ситуацію в Україні?

Галина Миколаївна: Так, звичайно. Адже, для отримання  цього статусу спеціалісти Асоціації «СОІК» навчають персонал теоретичним та практичним навичкам. І на сьогоднішній день це єдина громадська організація, яка безкоштовно допомагає ЛПУ налагодити санітарно-протиепідемічний режим, впроваджувати сучасні технології згідно чинних  наказів МОЗ України, зорієнтувати персонал у виборі безпечних дезінфікуючих засобів.  Важливим  здобутком   для медичного персоналу є  усвідомлення проблеми, яку несе за собою ВЛІ.

Ірина: Дайте Вашу власну оцінку діям нашої асоціації в межах проекту.

Галина Миколаївна: 12 балів за 12-ти бальною шкалою оцінки.

Питання: Які заходи та громадські ініціативи готує Асоціація медичних сестер України на 2014 рік?

Галина Миколаївна: Зараз ми займаємось розробкою документу «Інструкція зі збору, сортування, транспортування, зберігання, дезінфекції та прання білизни в лікувально-профілактичних закладах», адже не належно випрана та продезінфікована лікарняна білизна є одним із факторів передачі ВЛІ.

В травні плануємо провести секційне  засідання для операційних сестер на тему «Використання одноразового операційного покриття для забезпечення профілактики ВЛІ». Секційне засідання для головних медсестер за участю  представників лікарень, які мають статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта», поділитися досвідом та  перевагами даного проекту. Це дозволить іншим лікувальним закладам  долучитись до  проекту. Також, в планах проводити міжрегіональні  щомісячні конференції по профілактиці ВЛІ.

Хочу підкреслити, що ці заходи будуть проводитися  також за участю  Асоціації «Служби організації інфекційного контролю». Ми Вам щиро вдячні за допомогу та співпрацю.

Бесіду вела спеціаліст "СОІК" Іванова Ірина