Статті

З чистими руками до дітей

В нашу епоху найціннішим є час. Все нове, що сьогодні створює людина тим чи іншим чином спрямоване на його економію. Ми постійно намагаємося удосконалити та оптимізувати наші повсякденні справи. І саме медичний працівник реанімаційного відділення розуміє цінність часу повною мірою. А найчастіше виконуваною маніпуляцією у закладі охорони здоров'я є обробка рук. Ця тема є одвічною. Процедура обробки рук є важливою рівно настільки, скільки разів медик здійснює дезінфекцію рук в день і витрачає на це часу.

Підраховано, що медичний працівник в середньому обробляє руки від 25 до 70 разів на день.

І поряд з усіма життєво важливими маніпуляціями, що пов'язані з наданням медичної допомоги, передувати усьому повинна рутинна обробка рук.
Наявність антисептичного засобу у кабінеті - необхідна річ. Однак його спосіб дозування теж не менш важливий. Оскільки для цього ми використовуємо дозатори різного ґатунку та способу дії, нам не потрібно забувати, що його розміщення грає неабияку роль саме у питанні економії часу.

За підрахунками німецької асоціації «Aktion Saubere Hände» медична сестра в одній палаті пройде на 20 метрів більше, якщо дозатор з антисептиком в двохмісній палаті буде розміщено біля входу, а не між ліжками хворих. Ось тут і час витратимо і зайві сили витратимо.

Асоціація «СОІК» сьогодні хоче звернути увагу на відділення неонатології. Це особливі відділення. Йдеться про новонароджених, ще незахищених та тендітних діточок. Медична сестра в момент їх перебування у кувезі є головною «захисницею», адже і лікує і заміняє батьківську ласку та турботу, і саме вона проводить найбільше часу поруч з дитиною, яка потребує професійної уваги та догляду. Хто першою реагує на критичну ситуацію, приймає життєво важливі рішення, інформує лікаря, надає допомогу маленькому пацієнту? Звісно медична сестра. Тому умови праці та комфорт для її роботи - це найперша необхідність.
Санітарно-гігієнічний режим відділень новонароджених повинен прирівнюватися до режиму роботи операційних, а саме:
а) застосовуються особливі вимоги до косметичного і санітарного стану приміщень відділення;
б) персонал проходить санітарну обробку і лікарський огляд перед кожною зміною (в т. ч. студенти і практиканти);
в) співробітники з гнійничковими захворюваннями, ГРВІ, кишковою патологією не допускаються до роботи до моменту одужання;
г) персонал пологових будинків повинен забезпечуватися новими комплектами стерилізованого одягу (халат, шапочка, маска, шкіряні тапочки тощо);
д) перед початком роботи персонал дитячого відділення ретельно миє руки теплою водою, використовуючи стерильні щітки і мило з подальшою їх дезінфекцією.
Як ми вже відмітили раніше, особливе місце серед наведених пунктів повинна займати обробка рук. Перед сповиванням новонароджених та їх оглядом, медична сестра і лікар ретельно миють руки до ліктя теплою проточною водою з милом із зручних дозаторів, що приводяться в дію ліктьовим важелем, потім необхідно обробити руки антисептиком. Висушують руки спеціальними одноразовими паперовими рушниками. Догляд за новонародженими з гнійно-септичними захворюваннями повинен здійснюватися в стерильних рукавичках. З метою попередження сухості шкіри персоналу доцільно обробляти руки зволожуючими розчинами після сповивання немовлят. Таблиця 1, що наведена нижче, є дуже зручною для розуміння алгоритму процедур та їх умов виконання. Її ми знаходимо у посібнику для дитячих медичних сестер відділень новонароджених, що було видано на початку поточного року Асоціацією неонатологів України. Посібник є досить змістовним та зручним. Медична сестра відділення неонатології маючи такий допоміжний елемент у роботі буде з легкістю виконувати свої завдання та спокійно перебувати поруч із маленьким пацієнтом.
Особливу увагу потрібно звернути на якість засобів, що дозуються для обробки рук. Тут важливо попередити контамінацію розчинів і бути впевненим в їх стерильності та ефективності. Асоціація «СОІК» виявила на ринку один цікавий, правильний та інноваційний підхід до стерильної гігієни. Його демонструє сьогодні шведська компанія «Sterisol». Унікальність системи Sterisol полягає в наявності дозуючого клапана на упаковці, що не пропускає повітря та не допускає зворотній притік повітря. Це дає можливість зберігати продукцію в стерильних умовах. Завдяки цій інновації вся продукція компанії «Sterisol» виготовляється без додавання консервантів, барвників та ароматичних віддушок.

Для того, аби описані вище правила гігієни стали реальністю сьогодні, Асоціація «СОІК» надає можливість безкоштовного розміщення дозаторів «Sterisol» для антисептика безпосередньо на місці проведення маніпуляцій.
Крім цього пропонує тренінгову програму «Комплексні системи гігієнічної обробки рук медичного персоналу», відео-тестування та контроль якості обробки рук ультрафіолетовим світлом.
Для отримання даної послуги просимо подавати заявки за адресою soik.region11@gmail.com або за тел. 093 346 26 10


Матеріал підготувала фахівець Асоціації «СОІК» Надія Галапац