Статті

Догляд за тяжко хворими пацієнтами – це наука та мистецтво

Ми часто не замислюємося, наскільки тяжко хворій людині самостійно пересуватися, одягатися, приймати їжу, забезпечувати власну безпеку. Здорова людина виконує все це автоматично. Іноді рідні, близькі нам люди потребують нашої допомоги. Що в такому випадку робити? Куди звертатися? Як допомогти?! Часом ми готові віддати все, щоб полегшити страждання близької людини.

Мистецтво догляду полягає в тому, щоб піклуватися не про хворого пацієнта, а про людину, яка має свій характер, звички та бажання.

 

Медична сестра має максимально спонукати пацієнта та активно залучати його до самообслуговування, а членів його сім'ї, друзів - до догляду за ним.

 

Тяжко хворі пацієнти - пацієнти термінальних стадій онкологічних та серцево-судинних захворювань, СНІДу і туберкульозу, хворі з важкими травматичними і дегенеративними ураженнями головного і спинного мозку, периферичної нервової системи і опорно-рухового апарату.
Проблема якісного догляду за пацієнтами вдома залишається актуальною. Нерідко пацієнти з хронічними захворюваннями, які не потребують активного лікування та повсякденного лікарського спостереження, краще почувають себе в звичному та спокійному домашньому оточенні. Такі люди потребують насамперед створення сприятливих побутових умов, дотримання правил особистої гігієни та дбайливого піклування. Найчастіше родичі залишаються наодинці з проблемами догляду за рідними в домашніх умовах.

Основні принципи догляду

 

 

Питання інфекційної безпеки пацієнта, медичних сестер та інших учасників догляду - один з ключових моментів в процесі догляду за тяжкохворими пацієнтами. У медицині немає дрібниць. Всі види діяльності медичного персоналу - від заміни постільної білизни, профілактики ускладнень у тяжкохворого пацієнта до проведення особистої гігієни лежачих та ослаблених пацієнтів, відповідальні і обов'язкові.
Найважливіший «інструмент» людини, яка доглядає за тяжкохворим - руки. Правильна і своєчасна обробка рук є запорукою безпеки людини, яку доглядають, та тяжкохворого. Тому, велике значення надається проведенню гігієнічної обробки рук особою, яка доглядає за тяжкохворим. Застосування мила в процесі миття рук, дозволяє видалити 80% шкідливих мікроорганізмів з поверхні рук. Для переривання процесу передачі інфекції через руки персоналу установи (людини, яку доглядають) від пацієнта до пацієнта і від пацієнта до персоналу, необхідно проводити гігієнічну обробку рук із застосуванням спиртового антисептику на основі 75% етанолу.
Гігієнічну обробку рук антисептиком слід проводити у таких випадках:
• Перед безпосереднім контактом з пацієнтом;
• Після контакту з пацієнтом;
• Після контакту з біосубстратами (кров, ліквор, сеча) пацієнта, слизовими оболонками, пов'язками;
• При виконанні різних маніпуляцій по догляду за пацієнтом;
• Після контакту з предметами оточення пацієнта;
У всіх випадках, коли можливий контакт зі слизовими оболонками, пошкодженою шкірою, з кров'ю або іншими біологічними субстратами, потенційно або явно інфікованими необхідно надягати рукавички. Перед надяганням і після зняття рукавичок проводять гігієнічну обробку рук антисептиком.
Розуміння важливості гігієнічної обробки рук, дотримання всіх правил її проведення дозволяє уникнути багатьох ускладнень.

«...Догляд за шкірою при більшості хвороб, є першочерговою справою...»
Ф. Найтінгейл «Нотатки про догляд»

Особиста гігієна - це одне з найбільш геніальних винаходів людини та невід'ємна частина повноцінного способу її життя. З дитинства наші батьки старанно намагалися навчити нас правилам особистої гігієни.
Неможливо досягнути позитивного результату в лікуванні пацієнта без знань методик виконання гігієнічних процедур.
Для того, щоб шкіра виконувала свої функції, необхідно щодня проводити ранковий і вечірній туалет. На поверхні шкіри накопичуються мікроорганізми, змертвілі клітини епідермісу, піт. Очищення шкіри необхідно також проводити від залишків сечі та калу, котрі подразнюють шкіру і сприяють виникненню пролежнів. Протирання та миття шкіри стимулює поверхневий кровообіг. Це дуже важливо не тільки для поліпшення самопочуття, але й для підвищення почуття самооцінки пацієнта.

 

Етапи догляду за шкірою


 

 

Після очищення тіла необхідно нанести на шкіру професійний крем, який активізує обмін речовин в тканинах. На ділянки з надто сухою шкірою (п'ятки та ступні) нанести зволожуючий та поживний крем, який захищає її від втрати вологи.

 

 

 

Доглядаючи за пацієнтом, потрібно бачити перед собою людину, а не його хворобу. Необхідно пам'ятати, що розмежовувати поняття «лікування» і «догляд» не можливо, так як вони тісно пов'язані між собою, доповнюють один одного і переслідують одну спільну мету - одужання пацієнта.


Одноразова рукавичка просякнута спеціальним розчином для миття лежачих пацієнтів. Рукавичка призначена для миття обличчя, тулуба, рук, ніг та промежини лежачих пацієнтів.

Для кожної частини тіла завжди використовують нову рукавичку попередньо підігріту у мікрохвильовій печі протягом 20 сек. - 750W в оригінальному пакуванні виробника.

Після миття тіло не змивають, а одразу висушують за допомогою індивідуального рушника.


Ніхто з нас не застрахований від необхідності доглядати за кимось із родичів з обмеженими фізичними можливостями, подібні знання можуть знадобитися кожному у будь-який момент. Родичам важко залишатися один на один із захворюванням близької їм людини. В той час коли, пацієнту необхідно знати, що він не один і є до кого звернутися. Дуже важливо надати пацієнту підтримку та зрозуміти його.